Lenovo Thinkpad T490 Core i7 8th Gen Ram 16 Gb DDR4 SSD 512 Gb Nvme Display 14 inch Price in Bangladesh
Discount 17,000/- BDT
Lenovo Thinkpad T490 Core i7 8th Generation up to 4.20Ghz Ram 16 Gb DDR4 SSD 512 Gb Nvme Display 14 inch FHD ips ♨4 Core 8mb Cache Graphics Intel 8Gb Original ChargerChat Through:
38000.00৳
–
33000.00৳
Regular: 38,000৳ Discount: 33,000৳
Description
Lenovo Thinkpad T490 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Business |
| Processor Type | Intel Core i7 8th Generation |
| Processor Speed | up to 4.20Ghz 4 Core 8mb Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD Touchscreen Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Graphics Intel 8Gb |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, 1W x 2, Dolby Audio Premium |
| Networking | Intel Dual Band 8265 Wireless AC 2 x 2 & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | 4-in-1 SD card reader |
| Battery | 3 Cell Li-Ion 24Wh |
| Keyboard | LED Backlit Available |
| Software | Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.74 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.63 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
Additional information
Lenovo Thinkpad T490 laptop is powered by an Intel Core i7 8th generation processor that will allow multitasking with lag-free performance due to the 4.20GHz peak frequency speed. The laptop 14 inch FHD ips display, 512GB SSD, and 16GB DDR4 RAM. Moreover, it offers 3 Cell Li-Ion 24Wh battery that provides long-time charging backup.
Information Disclaimer:
We strive for accuracy, but HMSlaptech BD cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. We are not liable for any results obtained from the use of this information.
Product Images:
For illustrative purposes only. Actual products may vary in size, color, and layout. No claims will be accepted for discrepancies.
Pricing:
Prices may change at any time due to market fluctuations.
Order Confirmation:
For online orders, confirmation will occur only after a call from us, followed by an invoice email. Automatically generated emails do not constitute confirmation.
Order Cancellation:
HMSlaptech BD reserves the right to cancel any order at any time.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.