Lenovo Thinkpad T490 Premium Intel Core i5 8th Gen Ram 16 Gb DDR4 SSD 256 Gb Nvme Display 14 Price in Bangladesh
Discount 17,000/- BDT
Lenovo Thinkpad T490 Premium Intel Core i5 8th Generation Up to 4.0Ghz Ram 16 Gb DDR4 SSD 512 Gb Nvme Display 14 inch FHD ips Graphics: Intel UHD 8Gb Shares Graphics Backlights Keyboard + Fingerprints Original Charger + BagChat Through:
34000.00৳
–
29000.00৳
Regular: 34,000৳ Discount: 29,000৳
Description
Lenovo Thinkpad T490 Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Business Series |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.0Ghz |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14 inch FHD ips Display |
| RAM | 16GB RAM DDR4 |
| Hard Disk | 256GB SSD NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD 8Gb Shares Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium, Dual far-field microphones |
| Networking | Intel Dual-Band Wire-less 2 x 2 AC /WiFi 6 (AX) |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Card Reader | MicroSD |
| Battery | 50Wh |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Extra Slot | 1x 2280 M.2 NVMe slot |
| Dimensions (W x D x H) | 12.95 x 8.94 x 0.70" |
| Product Weight (Kg) | 1.52 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
Additional information
The Lenovo Thinkpad T490 Premium laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor with a maximum frequency of 4.0GHz. It has a 14-inch display that features an IPS-type panel, Full HD resolution. It has Intel dual-band wireless 2 x 2 AC Wi-Fi 6 (AX) network connectivity that will provide fast speed and reliable connection and allow you to multi-stream high-quality video. It has 16GB DDR4 RAM or 512 Gb Nvme SSD
Information Disclaimer:
We strive for accuracy, but HMSlaptech BD cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. We are not liable for any results obtained from the use of this information.
Product Images:
For illustrative purposes only. Actual products may vary in size, color, and layout. No claims will be accepted for discrepancies.
Pricing:
Prices may change at any time due to market fluctuations.
Order Confirmation:
For online orders, confirmation will occur only after a call from us, followed by an invoice email. Automatically generated emails do not constitute confirmation.
Order Cancellation:
HMSlaptech BD reserves the right to cancel any order at any time.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.