Lenovo Thinkpad T490 Core i5 8th Gen Ram 16 Gb SSD 512 Gb Display 14" FHD Laptop Price in Bangladesh
Discount 17,000/- BDT
Lenovo Thinkpad T490 Core i5 8th Gen, Ram 16 Gb, SSD 512 Gb, Display 14" FHD Laptop Price in BangladeshChat Through:
35000.00৳
–
33000.00৳
Regular: 35,000৳ Discount: 33,000৳
Description
Lenovo Thinkpad T490 Specification
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10GHz |
| Screen Size | 14" FHD IPS |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 4K Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium, Dual far-field microphones |
| Networking | Intel Dual-Band Wire-less 2 x 2 AC /WiFi 6 (AX) |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
Additional information
The Lenovo ThinkPad T490 laptop comes with Intel Core i5 8th generation processor with a turbo frequency of 4.10GHz. The laptop comes with 14.1-inch LED display that features an IPS-type panel, and Full HD resolution. It has Intel dual-band wireless 2 x 2 AC Wi-Fi 6 AX network connectivity that will provide fast speed and reliable connection and allow you to multi-stream high-quality video. It also has 8GB DDR4 and 512GB SSD storage capacity.
Information Disclaimer:
We strive for accuracy, but HMSlaptech BD cannot guarantee that the information on this page is 100% correct. We are not liable for any results obtained from the use of this information.
Product Images:
For illustrative purposes only. Actual products may vary in size, color, and layout. No claims will be accepted for discrepancies.
Pricing:
Prices may change at any time due to market fluctuations.
Order Confirmation:
For online orders, confirmation will occur only after a call from us, followed by an invoice email. Automatically generated emails do not constitute confirmation.
Order Cancellation:
HMSlaptech BD reserves the right to cancel any order at any time.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.